15

Muž bez plánu

NEW HAVEN – Během kampaně před prezidentskými volbami ve Spojených státech průzkumy veřejného mínění důsledně ukazovaly, že pro voliče je tématem číslo jedna ekonomika – a zejména nezaměstnanost. Republikánský vyzyvatel Mitt Romney se z této věci snažil těžit a prohlašoval: „Prezidentovy plány se neosvědčily – schází mu plán jak rozhýbat ekonomiku.“

Nicméně Barack Obama úřad obhájil. Výsledek možná odráží nepatrné zlepšení ekonomiky v době voleb (jak se přihodilo, když Franklin Roosevelt v roce 1936 porazil republikána Alfa Landona, navzdory Velké hospodářské krizi). Obamovo vítězství ale také může být svědectvím o základním smyslu většiny amerických voličů pro ekonomickou realitu.

Ekonomická teorie nedává tvůrcům politik jednoznačný recept. Odbornému mínění v makroekonomice vládne jako vždy chaos. Jelikož politické recepty nelze prověřit laboratorně, definitivní test makroekonomických opatření nikdy mít nebudeme.

Ani Romney neměl žádný zázračný lék. Chtěl se však svézt s předsudky voličů, v nichž přání vítězí nad fakty, a sliboval, že zeštíhlí státní správu a oseká mezní míry zdanění. To by fungovalo, kdyby byla pravda, že nejlepším způsobem jak zajistit ekonomické oživení je nechat jednotlivcům v kapsách víc peněz. Voliči ale vábení nesplnitelných přání nepodlehli.