0

Obamova jaderná agenda

CAMBRIDGE – Oznámení o tajném zařízení na obohacování uranu umístěném na vojenské základně v Íránu zostřilo úsilí prezidenta Baracka Obamy prosadit šíření jaderných zbraní na přední příčky světové agendy. Rok 2010 bude klíčový.

V září na půdě Organizace spojených národů i na summitu G20 v Pittsburghu řada zemí souhlasila se spoluprací na Obamově jaderné agendě. Během těchto jednání však bylo odhaleno, že Írán tajně buduje druhé zařízení k obohacování uranu se schopností vyrábět uran vhodný k výrobě zbraní.

Počátkem října se íránští představitelé sešli v Ženevě se zástupci stálých členů Rady bezpečnosti OSN (plus Německa) a souhlasili, že Mezinárodní agentuře pro atomovou energii umožní vykonat inspekci dříve utajovaného provozu. Navíc Íránci prohlásili, že svůj stávající nízce obohacený uran vyvezou a nechají jej zpracovat v jaderné palivo mimo Írán.

Pokud se tato opatření realizují, půjde o významné kroky. Existuje široce rozšířená obava, že Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a svých zařízení k obohacování uranu využije k výrobě jaderné zbraně. Teprve se uvidí, zda po slovech budou následovat činy.