Obamova jaderná agenda

CAMBRIDGE – Oznámení o tajném zařízení na obohacování uranu umístěném na vojenské základně v Íránu zostřilo úsilí prezidenta Baracka Obamy prosadit šíření jaderných zbraní na přední příčky světové agendy. Rok 2010 bude klíčový.

V září na půdě Organizace spojených národů i na summitu G20 v Pittsburghu řada zemí souhlasila se spoluprací na Obamově jaderné agendě. Během těchto jednání však bylo odhaleno, že Írán tajně buduje druhé zařízení k obohacování uranu se schopností vyrábět uran vhodný k výrobě zbraní.

Počátkem října se íránští představitelé sešli v Ženevě se zástupci stálých členů Rady bezpečnosti OSN (plus Německa) a souhlasili, že Mezinárodní agentuře pro atomovou energii umožní vykonat inspekci dříve utajovaného provozu. Navíc Íránci prohlásili, že svůj stávající nízce obohacený uran vyvezou a nechají jej zpracovat v jaderné palivo mimo Írán.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JUZkDRK/cs;