0

Obamův Střední východ

JERUZALÉM – Plány nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy pro Střední východ, region, kde politické přístupy jeho předchůdce otřásly celosvětovým postavením Ameriky coby vlídné supervelmoci, představují vítaný rozchod s velikášským záměrem prezidenta Bushe napravit neduhy regionu prostřednictvím „konstruktivního chaosu“. Žel bohu, Obamovy všeobsáhlé sliby se mohou ukázat jako stejně nerealistické.

Obamův program bere dech. Mezi jeho body patří vyprostit se z iráckého močálu a sejmout toto břemeno z americké zahraniční politiky, vyřešit kvasící izraelsko-palestinský konflikt, přičemž se Obama chce postavit izraelské „jestřábí“ lobby, dále použít dialog k potlačení jaderných ambicí Íránu a odklonění Sýrie od její radikální agendy, což by zajistilo rozleptání regionální „osy zla“ (Írán-Sýrie-Hizballáh-Hamás), vymanit Libanon ze syrského sevření a naléhat na izraelsko-syrský mír. A k této změně orientace amerického vojenského snažení si ještě můžeme přidat válku v Afghánistánu.

Rozsah této agendy je třeba vidět na pozadí skličujícího dědictví oblasti. Celý region prochází nebezpečným procesem „somalizace“, kdy rozrůstající se řetězec nestátních aktérů, zejména radikálních islamistických skupin, téměř všude zpochybňuje myšlenku státu.

To se týká Hizballáhu v Libanonu, Hamásu v Palestině, Mahdího armády Muktady al-Sadra a řady dalších skupin v Iráku, Tálibánu a kmenových válečných náčelníků v Afghánistánu a odštěpeneckých hnutí v Pákistánu, které nedávno povzbudila rezignace Parvíze Mušarafa. Rýsující se konec dlouhého vládnutí prezidenta Husního Mubáraka v Egyptě by mohl vést ke zdrcujícímu pokusu Muslimského bratrstva získat moc nad Káhirou, kdy by možná Mubárakova nástupce přinutili buď k dohodě o soužití, anebo ke střetu na život a na smrt.