Obamův izraelský problém

NEW YORK – Při neobvyklém výpadu mimo rodný Texas guvernér Rick Perry obvinil amerického prezidenta Baracka Obamu z „appeasementu“ vůči Palestincům. Bývalý starosta New Yorku Edward Koch zase jako kandidáta za stát New York do Kongresu USA podpořil katolického republikána oproti židovskému demokratovi, protože republikán v dobrém i ve zlém podporuje Izrael – a protože Obama vyjádřil výhrady k rozšiřování izraelských osad na Západním břehu. Kochovými slovy Obama „hodil Izrael pod autobus“. Republikán zvítězil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, dosti citlivý na vměšování cizinců do izraelské domácí politiky, se útoky proti Obamovi otevřeně a vytrvale dvoří republikánským kongresmanům. A Obamova reakce? Projev na půdě Organizace spojených národů, v němž zopakoval svou podporu Izraeli a pochopení pro obavy a zranitelnost Izraele, téměř bez jakékoli zmínky o obavách a zranitelnosti Palestinců.

Čím to je, že Izrael dokáže proměnit amerického prezidenta v želé? Proč se vlastně všichni američtí politici tak bojí vyjádřit se kriticky na adresu izraelských politik? Mají strach, že budou označeni za antisemity? Anebo jde o „židovské hlasy“ ve volbách?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/m5up0Ez/cs;