0

Obamovy globální etické výzvy

PRINCETON – Úžasný příběh zvolení Baracka Obamy prezidentem už sám o sobě do značné míry přispěl k obnově globálního obrazu Ameriky. Namísto prezidenta, jehož jedinou kvalifikací na tento úřad bylo jméno jeho otce, dnes máme prezidenta, jehož inteligence a vize překonaly hrozivou překážku v podobě faktu, že je to syn afrického muslima s exotickým jménem. Věřili bychom po posledních dvou volbách, že americká veřejnost je schopna zvolit takového kandidáta?

Obamův úspěch zvyšuje laťku jeho prvního funkčního období v úřadu. Kampaň postavil na tom, že je jiný než ostatní politici a že přinese skutečnou změnu. Tato výzva přitáhla početné a nadšené davy, což mu spolu s dovedným využíváním internetu přineslo bezprecedentní čtyři miliony dárců a přimělo obrovský počet Afroameričanů a mladých lidí, aby se registrovali k volbám.

Toto je životní příležitost prolomit cynismus, který už desítky let prostupuje americkou politikou. Pokud se však Obamovi nepodaří dostát svému slibu změny, potrvá celá desetiletí, než voliči znovu vloží důvěru v kandidáta, který bude tvrdit, že je jiný než obvyklá snůška politiků.

Mnoho Američanů bude novou administrativu posuzovat podle toho, co dělá doma. To zahrnuje zvýšení daní lidem vydělávajícím přes 250 000 dolarů ročně a využití těchto peněz k rozšíření zdravotního pojištění o desetimiliony Američanů, kteří ho nemají – což je u průmyslové země unikát. Obama se rovněž zavázal ke snížení daní zaměstnancům se středními a nižšími příjmy a ke zlepšení amerického vzdělávacího systému. Dodržet tyto sliby navzdory chmurným ekonomickým vyhlídkám Ameriky nebude snadné.