0

Obamovo obtížné fiskální léto

PALO ALTO – Administrativa Baracka Obamy utrpěla letos v létě řadu fiskálních nezdarů. Vzala si však v posledních měsících nějaká ponaučení?

Za prvé se prezidentu Obamovi dostalo na summitu skupiny G-20 v Kanadě rázného odmítnutí ze strany kanadského premiéra Stephena Harpera, nového britského premiéra Davida Camerona, německé kancléřky Angely Merkelové i dalších činitelů ve věci jeho volání po dalším fiskálním stimulu (vyšších vládních výdajích). Zmínění politici usilují po obrovské explozi veřejných schodků a dluhů během recese v letech 2008-2009 spíše o fiskální konsolidaci a vyzvali ke snížení deficitů na polovinu do roku 2013 a ke stabilizaci poměru vládního dluhu k HDP do roku 2016.

Obama na summitu prohlásil, že tvrdá opatření na snížení deficitu navrhne příští rok. Slibovat je však vždy snazší než konat. Prozatím sleduje Obamova administrativa právě opačnou strategii: překotně prosazuje nové výdaje a současně doufá, že obavy ze schodků a dluhu vyvolají tlak na vyšší daně, možná i na daň z přidané hodnoty na evropský způsob.

Američtí voliči však nespolupracují. K překvapení mnoha lidí na levici a většiny expertů se zatím žádné volání po velké vládní expanzi nekonalo. Místo toho došlo ke vzpouře proti palebné cloně výdajů, schodků a dluhů federální vlády.