0

Obamův vztah ke světu

CAMBRIDGE – Stanovit prezidentu Baracku Obamovi priority se jistě pokusí mnoho lidí, avšak jeden zampnbsp;nich na něj bezpochyby bude mít značný vliv. George W. Bush po sobě zanechal nezáviděníhodný odkaz: hospodářskou krizi, dvě války, boj proti terorismu a problémy po celém Blízkém východě i jinde. Nepodaří-li se je Obamovi úspěšně uhasit, spálí tyto požáry jeho politický kapitál, ovšem pokud prezident nebude dělat nic jiného než sampnbsp;nimi bojovat, bezděky tím převezme Bushovy priority. Nový prezident se tedy musí vyrovnat sampnbsp;minulostí a současně narýsovat novou budoucnost.

Hlavním bodem Obamovy agendy bude hospodářská krize, kde se protínají jeho domácí a mezinárodní priority. Bude muset stimulovat ekonomiku, vyhnout se protekcionistickým tlakům doma a zároveň se postavit do čela restrukturalizace globálního finančního systému. Spolupráce sampnbsp;ostatními bude nezbytností. Skutečnost, že Bush svolal vampnbsp;listopadu schůzku představitelů skupiny G-20, je užitečným precedentem kampnbsp;překročení rámce G-8 a zapojení rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína, Indie a Brazílie.

Na druhém místě musí figurovat dvě války, které Amerika vampnbsp;současnosti vede. Obama postavil kampaň na slibu, že do poloviny roku 2010 stáhne zampnbsp;Iráku americké bojové prapory (nikoliv však jednotky zapojené do výcviku a boje proti terorismu). Bushova administrativa a irácká vláda nyní podepsaly dohodu o stažení jednotek do konce roku 2011. Účinnost tohoto harmonogramu bude záviset na vývoji událostí vampnbsp;Iráku, včetně politických kompromisů uvnitř země a dialogu sampnbsp;iráckými sousedy, avšak alespoň byl vytyčen jasný směr.

Afghánistán se zdá složitější vzhledem kampnbsp;posilování Talibanu s pomocí různých pákistánských skupin. Obama požádal o další jednotky Organizace spojených národů a NATO, které by měly stabilizovat situaci, avšak příliš mnoho zahraničních vojáků pouze zesílí afghánské nacionalistické reakce. Zampnbsp;tohoto problému se nemůžeme jednoduše prostřílet ven. Důležitými složkami jakéhokoliv řešení budou intenzivnější výcvik afghánské armády i policie a politický dialog uvnitř země a se sousedy.