Obamův vztah ke světu

CAMBRIDGE – Stanovit prezidentu Baracku Obamovi priority se jistě pokusí mnoho lidí, avšak jeden zampnbsp;nich na něj bezpochyby bude mít značný vliv. George W. Bush po sobě zanechal nezáviděníhodný odkaz: hospodářskou krizi, dvě války, boj proti terorismu a problémy po celém Blízkém východě i jinde. Nepodaří-li se je Obamovi úspěšně uhasit, spálí tyto požáry jeho politický kapitál, ovšem pokud prezident nebude dělat nic jiného než sampnbsp;nimi bojovat, bezděky tím převezme Bushovy priority. Nový prezident se tedy musí vyrovnat sampnbsp;minulostí a současně narýsovat novou budoucnost.

Hlavním bodem Obamovy agendy bude hospodářská krize, kde se protínají jeho domácí a mezinárodní priority. Bude muset stimulovat ekonomiku, vyhnout se protekcionistickým tlakům doma a zároveň se postavit do čela restrukturalizace globálního finančního systému. Spolupráce sampnbsp;ostatními bude nezbytností. Skutečnost, že Bush svolal vampnbsp;listopadu schůzku představitelů skupiny G-20, je užitečným precedentem kampnbsp;překročení rámce G-8 a zapojení rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína, Indie a Brazílie.

Na druhém místě musí figurovat dvě války, které Amerika vampnbsp;současnosti vede. Obama postavil kampaň na slibu, že do poloviny roku 2010 stáhne zampnbsp;Iráku americké bojové prapory (nikoliv však jednotky zapojené do výcviku a boje proti terorismu). Bushova administrativa a irácká vláda nyní podepsaly dohodu o stažení jednotek do konce roku 2011. Účinnost tohoto harmonogramu bude záviset na vývoji událostí vampnbsp;Iráku, včetně politických kompromisů uvnitř země a dialogu sampnbsp;iráckými sousedy, avšak alespoň byl vytyčen jasný směr.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UTcsdlX/cs;