0

Obama v Indii

NOVÉ DILLÍ – Barack Obama, šestý americký prezident, který navštíví Indii od doby, kdy získala nezávislost, přicestuje v době nesnází provázejících jak Spojené státy, tak Indii. Rezignovala právě část Obamových nejbližších poradců, což vytvořilo nepříjemnou trhlinu v oblasti národní bezpečnosti a ekonomiky – ústředních bodů jeho setkání s indickou vládou.

Problémy na programu jednání během Obamovy návštěvy jsou pro Indii obrovské a spletité a možnosti jejich řešení mimořádně zúžené. Ty, které se dotýkají bezpečnosti v Afghánistánu a Pákistánu, jsou záludné odjakživa. Bilaterální ekonomické, obchodní a měnové neshody nejsou sice tak urputné jako mezi USA a Čínou, přesto jsou ožehavé a vinou nedostatku rozhodnosti se budou překonávat jen těžko.

Jednou z Obamových priorit zůstává nešíření jaderných zbraní, jakož i prodej americké civilní jaderné techniky do Indie, jemuž umetl cestičku předchozí prezident George W. Bush. Dále si Obama moc rád vyslechne, jak může Indie pomoci ve věci Íránu, s nímž má Indie hladké vztahy, vzhledem ke společným obavám ohledně Afghánistánu a Pákistánu.

Zohledníme-li tento nabitý seznamu výzev, jaké má Obamova cesta do Indie vyhlídky? Před lety se mě takto tázal tehdejší náměstek ministra zahraničí USA Strobe Talbott, který pomáhal připravit návštěvu Billa Clintona. Jako indický ministr zahraničí jsem mu tehdy odpověděl v tomto duchu: „Proč na schůzku pohlížet destinačně? Buďte spokojen se směřováním.“ Dodnes tato odpověď nevyvanula: jak se v indicko-amerických vztazích určují nové směry, nové cíle společné cesty budou následovat.