Obama v Indii

NOVÉ DILLÍ – Barack Obama, šestý americký prezident, který navštíví Indii od doby, kdy získala nezávislost, přicestuje v době nesnází provázejících jak Spojené státy, tak Indii. Rezignovala právě část Obamových nejbližších poradců, což vytvořilo nepříjemnou trhlinu v oblasti národní bezpečnosti a ekonomiky – ústředních bodů jeho setkání s indickou vládou.

Problémy na programu jednání během Obamovy návštěvy jsou pro Indii obrovské a spletité a možnosti jejich řešení mimořádně zúžené. Ty, které se dotýkají bezpečnosti v Afghánistánu a Pákistánu, jsou záludné odjakživa. Bilaterální ekonomické, obchodní a měnové neshody nejsou sice tak urputné jako mezi USA a Čínou, přesto jsou ožehavé a vinou nedostatku rozhodnosti se budou překonávat jen těžko.

Jednou z Obamových priorit zůstává nešíření jaderných zbraní, jakož i prodej americké civilní jaderné techniky do Indie, jemuž umetl cestičku předchozí prezident George W. Bush. Dále si Obama moc rád vyslechne, jak může Indie pomoci ve věci Íránu, s nímž má Indie hladké vztahy, vzhledem ke společným obavám ohledně Afghánistánu a Pákistánu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/D2u9k5J/cs;