Norimberské procesy v Bagdádu

Když upadli američtí vojáci v Iráku do zajetí, prezident Bush řekl, že očekává, že se s nimi bude zacházet humánně. ,,Pokud ne," varoval prezident, ,,pak ti, kdo budou se zajatci zacházet nepřijatelně, budou považováni za válečné zločince."

Výroky prezidenta Bushe poukázaly na důležitost přísného dodržování Ženevských konvencí a na otázky ohledně toho, jak uspořádat soudní procesy proti válečným zločincům v poválečném Iráku a kdo je povede. Americký plán soudních procesů proti válečným zločincům zahrnuje porušování zákonů, k nimž došlo před začátkem současného konfliktu. Američtí představitelé nedávno zveřejnili seznam Iráčanů, kteří by měli stanout před soudem za dřívější zločiny.

Americké vojsko bere Ženevské konvence vážně. Hlavní ustanovení Konvencí se opakují v bojových zásadách ozbrojených sil USA. Obdobná pravidla pro chování armády Spojených států během občanské války řídila americké vojsko už od roku 1863, kdy kodex se 159 články sestavil Francis Lieber, německý imigrant, který se stal profesorem práv na newyorské Kolumbijské univerzitě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KU5SvBI/cs;