Teď nebo nikdy na Kypru

ANKARA – Kypr je znovu součástí mezinárodní agendy a lídři znesvářených komunit, řecké a turecké, vedou intenzivní vyjednávání nad řešením rozštěpenosti země. Avšak třebaže probíhají nové rozhovory, mezinárodní společenství, není divu, je už řešením této otázky unavené. Vždyť kyperský konflikt se táhne už od roku 1974 a po celou dobu vyčerpával generální tajemníky OSN a všemožné zvláštní zástupce a způsoboval pády vlád jak v Řecku, tak na Kypru.

V roce 2004 Evropská unie, Spojené státy a valná část mezinárodního společenství investovaly velké množství energie do snahy jednou provždy konflikt rozetnout. Generální tajemník OSN Kofi Annan a jeho tým předložili plán, jehož podporou turecká vláda podstupovala značná politická rizika. Vláda turecké Kypřany přesvědčila, aby to riskli a hlasovali pro Annanův plán usilující o znovusjednocení ostrova.

Řeckokyperské vedení bohužel současně vedlo aktivní kampaň proti plánu OSN. To způsobilo, že když se o záměru na ostrově hlasovalo, 65 % tureckých Kypřanů plán podpořilo, leč 76 % řeckých Kypřanů jej odmítlo. Ještě horší bylo, že řecký Kypr vstoupil do EU doslova několik dní poté, co vůlí mezinárodního společenství opovrhl, avšak EU nedodržela své sliby, že ukončí izolaci turecké komunity, pokud se postaví za Annanův plán.

https://prosyn.org/3sVCqg9cs