Pomalý růst a nižší krajní rizika

NEW YORK – Globální ekonomika si v roce 2013 prožila další náročný rok. Růst vyspělých ekonomik se nadále držel pod úrovní trendu a výstup přibýval průměrným ročním tempem kolem 1 %, zatímco řada rozvíjejících se trhů zaznamenala zpomalení na 4,8% růst pod úrovní trendu. Co pro světovou ekonomiku po roce podměrečného 2,9% globálního růstu chystá rok 2014?

Dobrou zprávou je, že ve vyspělých ekonomikách i na rozvíjejících se trzích se mírně zvýší hospodářská výkonnost. Vyspělé ekonomiky, těžící z pěti let bolestivého snižování zadluženosti soukromého sektoru (domácností, bank a nefinančních firem), slabší fiskální brzdy (s výjimkou Japonska) a nadále držených vstřícných měnových politik, porostou ročním tempem kolem 1,9 %.

Nadto budou v roce 2014 méně vyčnívat takzvaná mezní rizika (nízká pravděpodobnost, šoky s obrovskými důsledky). Mnohem tlumenější bude například hrozba zhroucení eurozóny, dalšího ustrnutí státní správy či zápolení o dluhový strop ve Spojených státech, tvrdého přistání v Číně či války mezi Izraelem a Íránem kvůli šíření jaderných zbraní.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AfQQ7d9/cs;