Bubliny v bujónu

NEW YORK – Jelikož většinu vyspělých ekonomik nadále sužuje růst HDP pod úrovní trendu a vysoká nezaměstnanost, tamní centrální banky se uchylují k čím dál nekonvenčnějším měnovým politikám. Podává se písmenková polévka různých opatření: ZIRP (politika nulových úrokových sazeb), QE (kvantitativní uvolňování čili nákupy vládních dluhopisů s cílem snížit dlouhodobé míry, když krátkodobé měnověpolitické sazby jsou nulové), CE (úvěrové uvolňování čili nákupy soukromých aktiv s cílem snížit cenu kapitálu pro soukromý sektor) a FG (výhledová vodítka čili závazek pokračovat v QE nebo ZIRP, dokud například míra nezaměstnanosti nedosáhne určitého cíle). Někteří šli dokonce tak daleko, že navrhli NIPR (politiku negativních úrokových sazeb).

Tomu všemu navzdory však tempa růstu zůstávají tvrdohlavě pomalá a míry nezaměstnanosti nepřijatelně vysoké, zčásti proto, že zvýšení nabídky peněz po QE nevyvolalo tvorbu úvěrů k financování soukromé spotřeby či investic. Namísto toho banky posílení měnové báze hromadí ve formě nevyužitých nadměrných rezerv. Úvěry se zadrhly, jelikož banky s nedostatečným kapitálem nechtějí půjčovat rizikovým zájemcům, zatímco poptávku po úvěrech zase srazil pomalý růst a vysoké míry zadlužení domácností.

V důsledku toho veškerá tato přebytečná likvidita teče do finančního sektoru a ne do reálné ekonomiky. Politika téměř nulových sazeb motivuje k obchodům „carry trade“ – dluhově financovaným investicím do rizikových aktiv s vyššími výnosy, jako jsou dlouhodobější vládní a soukromé dluhopisy, akcie, komodity a měny zemí s vyššími úrokovými sazbami. Výsledkem jsou zpěněné finanční trhy, na nichž se nakonec mohou začít tvořit bubliny.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/EDT8DFTcs