Potíže rozvíjejících se trhů

LAGOS – Finanční rozvrat, který loni na jaře, po „zuřivém záchvatu“ Federálního rezervního systému, že bude muset zužovat kvantitativní uvolňování (QE), zasáhl ekonomiky rozvíjejících se trhů, je v plné síle zpět. Spouštěčem byl tentokrát souběh několika událostí: měnové krize v Argentině, kde stát přestal intervenovat na devizových trzích, aby předešel ztrátě zahraničních rezerv, slabších hospodářských údajů z Číny a vytrvalé politické nejistoty a neklidu v Turecku, na Ukrajině a v Thajsku.

Tato miniaturní „dokonalá bouře“ na rozvíjejících se trzích se záhy prostřednictvím averze mezinárodních investorů k riziku přenesla na akciové trhy vyspělých ekonomik. Bezprostřední roznětku těchto tlaků bychom si však neměli plést s jejími hlubšími příčinami: řada rozvíjejících se trhů má skutečné potíže.

Do výčtu patří Indie, Indonésie, Brazílie, Turecko a Jižní Afrika – skupina přezdívaná „křehká pětka,“ protože je všechny charakterizuje fiskální schodek a deficit běžného účtu, klesající tempo růstu, inflace nad úrovní cíle a politická nejistota pramenící z nadcházejících voleb do zákonodárného sboru nebo úřadu prezidenta. Zranitelná je ale také další pětice významných zemí – Argentina, Venezuela, Ukrajina, Maďarsko a Thajsko. Ve všech najdeme politická či volební rizika, v mnohých uvolněnou fiskální politiku a v některých stoupající externí nevyváženosti a suverénní riziko.

https://prosyn.org/I3JJER0cs