singer170_NICOLAS TUCATAFPGetty Images_notredameprotestsign Nicolas Tucat/AFP/Getty Images

Hodnotu kolika životů má Notre-Dame?

PRINCETON – Jen o málo víc než 24 hodin po požáru, který vážně poškodil Notre-Dame de Paris, přesáhly dary na opravu 850 let staré katedrály miliardu eur. Většina peněz pochází od části nejbohatších občanů Francie. Untec, národní svaz zastupující ve Francii ekonomy ve stavebnictví, naznačil, že náklady na rekonstrukci budou pravděpodobně mezi 300 a 600 miliony eur, mnohem méně, než kolik se vybralo.

Demonstranti z řad francouzských gilets jaunes (žlutých vest) už vznesli otázku, která je nasnadě: „A co chudí?“ Mohou-li bohatí tak snadno dát stamiliony na opravu stavby, mohli by tytéž peníze utratit stejně snadno jinde a lepším způsobem. Miliardu eur mohli vynaložit na záchranu životů. Postavme se tedy čelem nepříjemné otázce: Hodnotu kolika životů má oprava Notre-Dame?

Mnozí řeknou, že není možné takto srovnávat. Pokud ale nelze srovnávat, nemůžeme vědět, co je nejlepší dělat. Jestli se zdá, že takovou odpovědí příliš zjednodušujeme, může alespoň posloužit jako výchozí bod, z něhož lze dojít k nějaké lepší.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/SXKCktwcs