Evropa zalapala po dechu

Francouzský prezident Jacques Chirac vyvolal obavy ve středoevropských a východoevropských zemích, jež čekají na vstup do EU. Chirac je obvinil z toho, že se zachovaly ,,dětinsky" a ,,nezodpovědně," když vyslovily svůj proamerický postoj k irácké otázce, a varoval je, že jejich stanovisko by mohlo být ,,nebezpečné," neboť rozhodnutí o jejich přijetí do EU ještě nebylo ratifikováno.

To je tedy kanonáda. Poté na sebe francouzský prezident vzal roli vychovatele v mateřské školce, jenž čelí, jak se vyjádřil, ,,nevychovaným" kandidátským zemím, a řekl jim, že se ,,neumějí chovat" a že ,,by udělaly lépe, kdyby byly zticha."

Takovéto poznámky jsou zneklidňující pro každého, kdo si pamatuje, jak před čtyřiceti lety francouzský prezident Charles de Gaulle přibouchl dveře Evropy, když Británie požádala o vstup do Evropského společenství - generál de Gaulle považoval Brity za příliš svázané s USA na to, aby vstoupily do evropské rodiny. Ale je třeba vidět věci komplexně: Jacques Chirac není Charles de Gaulle a Evropa se vzdálila dobám, kdy její agendu jednostranně vytvářela Francie.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vZIdtXj/cs;