Evropa zalapala po dechu

Francouzský prezident Jacques Chirac vyvolal obavy ve středoevropských a východoevropských zemích, jež čekají na vstup do EU. Chirac je obvinil z toho, že se zachovaly ,,dětinsky" a ,,nezodpovědně," když vyslovily svůj proamerický postoj k irácké otázce, a varoval je, že jejich stanovisko by mohlo být ,,nebezpečné," neboť rozhodnutí o jejich přijetí do EU ještě nebylo ratifikováno.

To je tedy kanonáda. Poté na sebe francouzský prezident vzal roli vychovatele v mateřské školce, jenž čelí, jak se vyjádřil, ,,nevychovaným" kandidátským zemím, a řekl jim, že se ,,neumějí chovat" a že ,,by udělaly lépe, kdyby byly zticha."

Takovéto poznámky jsou zneklidňující pro každého, kdo si pamatuje, jak před čtyřiceti lety francouzský prezident Charles de Gaulle přibouchl dveře Evropy, když Británie požádala o vstup do Evropského společenství - generál de Gaulle považoval Brity za příliš svázané s USA na to, aby vstoupily do evropské rodiny. Ale je třeba vidět věci komplexně: Jacques Chirac není Charles de Gaulle a Evropa se vzdálila dobám, kdy její agendu jednostranně vytvářela Francie.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/vZIdtXjcs