Kim Jong-Un attending a photo session with teachers STR/Getty Images

Severokorejský kult

NEW YORK – Absurdnost severokorejské diktatury lze snadno karikovat. Kim Čong-un se svým „kastrolovým“ sestřihem ve stylu 30. let (který si prý pěstuje proto, aby se podobal svému dědečkovi a zakladateli režimu Kim Ir-senovi), v maovském kabátci, jenž dávno vyšel z módy, a s malým a obtloustlým tělem je sám o sobě téměř komiksovou figurkou. Ve své zemi je oficiálně považován za všemocného génia a uctíván jako bůh, přičemž lidé, jimiž je obklopen – včetně nejvyšších vojenských důstojníků obtěžkaných medailemi –, se neustále smějí, tleskají nebo hystericky křičí.

My samozřejmě víme, že život v Severní Koreji je všechno jiné, jen ne zábavný. Obyvatelstvo decimují pravidelné hladomory. Režim drží až 200 000 politických vězňů jako otroky v brutálních pracovních táborech, kde mohou mluvit o štěstí, když nejsou umučeni. A svoboda projevu neexistuje. Nejenže je zakázáno dávat najevo výhrady vůči Kimovu božskému statusu; chce-li člověk zůstat naživu, musí pravidelně hlásat oddanost vůdci.

Je možné, ba dokonce pravděpodobné, že mnozí Severokorejci se chovají jako uctívači jen proto, že musí. Jiní drží linii, protože nic jiného neznají. Stejně jako lidé všude na světě se i oni reflexivně přizpůsobují normám světa kolem sebe, aniž by přemýšleli o jejich podstatě. Někteří Severokorejci – a může jich být mnoho – ovšem možná opravdu věří v kult dynastie Kimů, který se podobně jako všechny ostatní kulty (nebo i náboženské víry) skládá ze střípků a kousků posbíraných z jiných kultur, věrouk a tradic.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rCx2s32/cs;

Handpicked to read next