19

V Severní Koreji vypršel čas

NEW YORK – Experti se stále více shodují v názoru, že první skutečná krize prezidentského působení Donalda Trumpa by se mohla týkat Severní Koreje a konkrétně její schopnosti umístit jadernou hlavici na jednu či více balistických raket s dostatečným doletem a přesností na to, aby mohly zasáhnout pevninské území Spojených států. Krize by mohla vzniknout i z dalších faktorů: z velkého zvýšení počtu jaderných hlavic, které Severní Korea vyrábí, z důkazů, že prodává štěpné materiály teroristickým skupinám, nebo z nějaké formy nasazení konvenčních vojenských sil proti Jižní Koreji či americkým jednotkám rozmístěným v této zemi.

Nesmíme ztrácet čas: ke kterékoliv z těchto událostí by mohlo dojít během příštích měsíců nebo nejvýše let. Strategická trpělivost – tedy přístup, který k Severní Koreji od počátku 90. let zaujímaly všechny americké administrativy – se vyčerpala.

Jednou z možností by bylo smířit se s trvalým růstem kvantity i kvality severokorejského jaderného a raketového arzenálu jako s něčím nevyhnutelným. USA, Jižní Korea a Japonsko by v takovém případě reagovaly kombinací protiraketové obrany a odstrašení.

Problém tkví v tom, že protiraketová obrana je nedokonalá a odstrašení nejisté. Jedinou jistotou je, že selhání kterékoliv z těchto složek by mělo nedozírnou cenu. Za těchto okolností by Japonsko a Jižní Korea mohly přehodnotit otázku, zda i ony nepotřebují jaderné zbraně, což by zvýšilo riziko nových a potenciálně destabilizujících závodů ve zbrojení v regionu.