Kim Won-Jin/AFP/Getty Images

V Severní Koreji vypršel čas

NEW YORK – Experti se stále více shodují v názoru, že první skutečná krize prezidentského působení Donalda Trumpa by se mohla týkat Severní Koreje a konkrétně její schopnosti umístit jadernou hlavici na jednu či více balistických raket s dostatečným doletem a přesností na to, aby mohly zasáhnout pevninské území Spojených států. Krize by mohla vzniknout i z dalších faktorů: z velkého zvýšení počtu jaderných hlavic, které Severní Korea vyrábí, z důkazů, že prodává štěpné materiály teroristickým skupinám, nebo z nějaké formy nasazení konvenčních vojenských sil proti Jižní Koreji či americkým jednotkám rozmístěným v této zemi.

Nesmíme ztrácet čas: ke kterékoliv z těchto událostí by mohlo dojít během příštích měsíců nebo nejvýše let. Strategická trpělivost – tedy přístup, který k Severní Koreji od počátku 90. let zaujímaly všechny americké administrativy – se vyčerpala.

Jednou z možností by bylo smířit se s trvalým růstem kvantity i kvality severokorejského jaderného a raketového arzenálu jako s něčím nevyhnutelným. USA, Jižní Korea a Japonsko by v takovém případě reagovaly kombinací protiraketové obrany a odstrašení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/L0l1Pmw/cs;