Moc severokorejské slabosti

CAMBRIDGE – Když se minulý měsíc v Kalifornii na „summitu vyhrnutých rukávů“ sešli americký prezident Barack Obama a čínský prezident Si Ťin-pching, významným předmětem hovoru byla Severní Korea. Téma nové nebylo, tón však ano.

Před více než dvěma desetiletími Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) přistihla Severní Koreu při porušování dohody o zárukách a opětovném zpracovávání plutonia. Když pak Severní Korea v roce 2003 odmítla navazující dohodnutý rámec, dojednaný administrativou prezidenta Billa Clintona, vypověděla inspektory MAAE a odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Od té doby odpálila tři jaderná zařízení a uskutečnila celou škálu raketových zkoušek.

Během těchto dvou desítek let američtí a čínští představitelé o severokorejském chování často diskutovali, při soukromých i veřejných příležitostech. Číňané vytrvale tvrdili, že nechtějí, aby Severní Korea vyvinula jaderné zbraně, ale že na tamní režim mají omezený vliv, třebaže jsou jeho hlavním dodavatelem potravin a paliv. Výsledkem byla do jisté míry předem nalinkovaná výměna názorů, při níž Čína a USA nedosáhly o mnoho víc než prohlášení denuklearizace za společný cíl.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yjXCMS6/cs;