0

Severní Korea vstupuje do dějin

Dějinné zvraty se obvykle snáze identifikují až při zpětném ohlédnutí. V případě Severní Koreje však nebudou muset uplynout celá léta, abychom posoudili, zda její test jaderné výbušniny patří mezi takové dějinné zvraty. Patří. Otázka zní, zda to nakonec bude zvrat k lepšímu, anebo k horšímu.

Někteří lidé tvrdí, že se toho v důsledku testu změnilo jen málo. Svět léta předpokládal, že Severní Korea disponuje dostatkem jaderného materiálu, aby mohla vyrobit šest nebo i více základních jaderných bomb. Test tedy jen potvrdil, co se zatím jen tušilo.

To, co jsme až dosud předpokládali, však už nyní víme. Změnilo se tedy mnohé. Severní Korea hodila světu rukavici; otázka zní, jak na to svět zareaguje.

V sázce už snad ani nemůže být více. Severokorejští činitelé se i v minulosti chovali agresivně, dávali najevo pohrdání vlastním lidem a byli ochotni prodávat prakticky cokoliv (od drog a padělaných dolarů až po součástky k raketám), aby získali tvrdou měnu. Nebezpečí spočívá v tom, že by mohli cítit pokušení použít jadernou zbraň, chovat se nezodpovědně v domnění, že je takové zbraně ochrání, případně nějakou prodat teroristům.