21

Blížící se konfrontace se Severní Koreou

KYJEV – Představte si, že je rok 2020. Ředitel CIA si vyžádá naléhavou schůzku s americkým prezidentem. Důvod? Severní Koreji se podařilo vyrobit natolik malou jadernou bombu, že se vejde do špičky interkontinentální balistické rakety schopné doletět na území Spojených států. Tato zpráva brzy prosákne na veřejnost. Schůzky na nejvyšší úrovni vedené s cílem vymyslet nejvhodnější reakci se konají nejen ve Washingtonu, ale i v Soulu, Tokiu, Pekingu a Moskvě.

Tento scénář se dnes může zdát nereálný, ale je to spíš politologie než science fiction. Severní Korea právě uskutečnila svůj pátý (a podle všeho úspěšný) test jaderného zařízení, přičemž to udělala pouhých pár dní po testu několika balistických raket. Nedojde-li k nějaké velké intervenci, je jen otázkou času, kdy Severní Korea rozšíří svůj jaderný arzenál (dnes odhadovaný na 8-12 zařízení) a zjistí, jak miniaturizovat své zbraně tak, aby je mohly nést rakety se stále větším doletem a přesností.

Kdyby Severní Korea, nejmilitarizovanější a nejuzavřenější společnost na světě, tento práh skutečně překročila, mělo by to nedozírná rizika. Severní Korea schopná ohrozit území USA by mohla dospět k závěru, že se od americké armády nemá příliš čeho bát, a tento názor by ji mohl vést k zahájení konvenčního, nejaderného útoku na Jižní Koreu. A i kdyby taková válka skončila severokorejskou porážkou, v každém případě by cena za ni byla mimořádně vysoká.

Severní Korea by navíc ani nemusela zahajovat válku, aby měly její jaderné a raketové úspěchy reálný dopad. Kdyby totiž Jižní Korea nebo Japonsko někdy dospěly k závěru, že zesílená pozice Severní Koreje působí jako odstrašující prostředek amerického zapojení do případné války na poloostrově, ztratily by důvěru v americké bezpečnostní záruky, což by zvýšilo pravděpodobnost, že začnou vyvíjet vlastní jaderné zbraně. Jejich rozhodnutí by vylekala Čínu a připravila půdu pro regionální krizi či přímo konflikt právě v té části světa, kde existuje největší koncentrace lidí, bohatství a vojenské síly.