Kdo zabil telefon Nokia?

HELSINKI – V odvětví technologií se zdá pravidlem, že přední společnosti o své postavení nakonec přijdou – často rychle a brutálně. Výjimkou nebyla ani Nokia, šampion v oblasti mobilních telefonů, jeden z největších technologických úspěchů Evropy, který svůj podíl na trhu ztratil v průběhu pouhých několika let. Mohou se noví šampioni v tomto odvětví, Apple a Google, o titánech v jiných technických sektorech ani nemluvě, vystříhat osudu Nokie?

V roce 2007 na Nokii připadalo přes 40 % celosvětového odbytu mobilních telefonů. Spotřebitelské preference už se ale začínaly přesouvat k chytrým telefonům s dotykovým displejem. Když Apple v polovině onoho roku představil iPhone, tržní podíl Nokie se rychle scvrkl a tržby propadly. Koncem roku 2013 Nokia svůj podnik v oblasti telefonů prodala Microsoftu.

Osud Nokie zpečetila série rozhodnutí jejího výkonného ředitele Stephena Elopa, který do funkce nastoupil v říjnu 2010. Každý den, jejž Elop strávil za kormidlem Nokie, tržní hodnota společnosti klesla o 18 milionů eur, což z něj – nahlíženo optikou čísel – dělá jednoho z nejhorších výkonných ředitelů v dějinách.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Abp2xrC/cs;