Japonsko a blížící se politické zemětřesení

ÓSAKA – Japonsko dnes čelí doma i v zahraničí problémům, jejichž závažnost nemá od konce druhé světové války obdoby. Japonská veřejnost přesto projevuje pozoruhodnou apatii. Dvě hlavní politické strany v zemi, vládnoucí Demokratická strana Japonska (DPJ) a Liberálně demokratická strana (LDP), si nedávno zvolily lídry, na což však obyčejní Japonci reagovali kolektivním pokrčením ramen. Je však pravděpodobné, že japonský politický systém se nebude u veřejnosti setkávat s lhostejným přístupem dlouho.

DPJ se poprvé dostala k moci v září 2009 s ambiciózním programem, jenž sliboval rozsáhlou reformu státní správy, nulové zvyšování daní a volnější ruku v japonském spojenectví se Spojenými státy. Kvůli nezkušenosti a nekompetentnosti této strany na všech úrovních politického rozhodování – ke kterýmžto nedostatkům se přidala i nevídaná devastace po velkém zemětřesení z 11. března 2011 – však první dva kabinety DPJ vedené Jukiem Hatojamou a Naotem Kanem zanechaly tyto sliby v troskách. V důsledku toho několik desítek zastupitelů pod vedením věčného rebela Ičiró Ozawy opustilo DPJ a založilo si novou odtrženeckou opoziční stranu.

DPJ si nyní znovu zvolila za předsedu současného japonského premiéra Jošihika Nodu, a to navzdory jeho velmi nízké popularitě. Strana má dnes těsnou většinu v dolní komoře a prostou většinu v komoře horní (která přijala kritickou rezoluci vůči Nodovi), takže sama nedokáže prosadit fiskální a jinou legislativu nezbytnou k řízení státu. V důsledku toho premiér pouze provádí „údržbu“, a i to jen díky tomu, že se s hlavními opozičními stranami dohodl na rozpuštění dolní komory. A ačkoliv nespecifikoval, kdy přesně to udělá, pro vládu DPJ tím začala koncovka.

https://prosyn.org/CNDAztQcs