Jen žádné třetí tržní cesty

SAN FRANCISCO: Dnes se často považuje “trh” buď za naprostý triumf anebo smrtelné nebezpečí. Různí politici ve všech koutech světa proto stále dogmaticky hledají “třetí cestu” a touží po “národních šampiónech” v různých průmyslových oborech, jako jsou například telekomunikace, jež jsou schopné úspěšně odpuzovat jakoukoliv globalizaci. Ale trh je jednoduše mechanismus, který je možno zmobilizovat z nekonečného množství důvodů. Záleží jen na způsobu, jakým je využit a trh pak může přispívat ke společenskému a hospodářskému rozvoji, či mu naopak bránit.

Využití či nevyužití trhu k tomuto účelu ale není klíčovým rozlišovacím prvkem. Každá společnost – komunistická, socialistická i ta kapitalistická – trh využívá. Klíčovým rozdílem je soukromé vlastnictví. Kdo jsou tedy účastníci tržních procesů a ve jménu koho jednají? Jsou těmito účastníky státní úředníci, jež jednají jménem “státu”? Anebo jsou to jednotlivci, jednající jen za sebe sama?

Kdysi, při návštěvě Číny, se mě zeptal náměstek ministra: “Kdo je v Americe zodpovědný za distribuci hmotných statků?” Tato otázka mi vyrazila dech, byť byla tak přirozená. Vždyť bylo téměř nepředstavitelné, že by občan žijící v prostředí řízené ekonomiky mohl porozumět tomu, jak trhy rozdělují hmotné statky mezi milióny lidí pro tisíce jejich potřeb, a zůstaly nedotčeny rukou politikovou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VpAh3ui/cs;