Úsměv, prosím!

Kdybyste procházeli ulicemi své čtvrti se zdviženou hlavou a přístupným výrazem, kolik kolemjdoucích by se na vás usmálo nebo vás nějakým způsobem pozdravilo?

Úsměv je univerzální lidský projev, ačkoliv ochota usmát se na cizího člověka se podle kultury liší. V Austrálii, kde otevřenost a přátelskost vůči cizincům není nic neobvyklého, městský obvod City of Port Phillip, který zahrnuje část pobřežních předměstí Melbourne, pomocí dobrovolníků zjišťuje, jak často se lidé umějí na toho, kdo je míjí na ulici. Následně rozmisťuje cedule připomínající dopravní značky omezující rychlost, které ovšem upozorňují chodce, že jsou v „zóně 10 úsměvů za hodinu“.

Pošetilý nesmysl? Mrhání penězi daňových poplatníků? Starostka Janet Bolitho říká, že rozmisťování značek je snahou povzbudit lidi k úsměvu nebo pozdravu, kdykoli potkají souseda nebo cizího člověka procházejícího po ulici. Úsměv, dodává, vede lidi k pocitu větší vzájemné blízkosti a bezpečí, takže snižuje obavy ze zločinnosti – což je v mnoha čtvrtích významná součást kvality života.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qq5aTO1/cs;