US Federal Reserve Karen Bleier / Getty Images

Velké nebezpečí na spodní hranici

CAMBRIDGE – Trhy jsou dnes fixované na otázku, jak vysoko americký Federální rezervní systém zvedne v příštích 12 měsících úrokové sazby. To je ovšem nebezpečně krátkozraké: skutečné obavy by se měly týkat otázky, jak dalece by mohl snížit sazby při příští hluboké recesi. Vzhledem k tomu, že Fed bude mít možná co dělat, aby v nadcházejícím roce dostal svou základní úrokovou sazbu na 2%, bude v případě recese existovat velmi malý prostor na její snižování.

Šéfka Fedu Janet Yellenová se v projevu na konci srpna pokusila trhy upokojit naznačováním, že kombinace masivních nákupů vládních dluhopisů a avizování úrokové politiky by mohla vytvořit stejný stimul jako snížení sazby na noční úložky („overnight rate“) na minus 6%, pokud by záporné úrokové sazby byly možné. Může mít pravdu, avšak většina ekonomů zastává skeptický názor, že nekonvenční nástroje Fedu zdaleka nejsou tak účinné.

Existují i jiné nápady, které by se daly vyzkoušet. Fed by například mohl napodobit nedávný krok japonské centrální banky a zaměřit cílení na desetiletou úrokovou sazbu namísto velmi krátkodobé sazby, na kterou se obvykle soustředí. Idea je taková, že i když velmi krátkodobé úrokové sazby klesnou na nulu, dlouhodobější sazby budou stále kladné. U desetiletých dluhopisů amerického ministerstva financí se úroková sazba pohybovala na konci října kolem 1,8%.

https://prosyn.org/cAGQ3aucs