Polio vaccination UN Photo/Flickr

Poslední vzdor obrny

ŽENEVA – Nigérie zažila perný rok. Za posledních 12 měsíců země utrpěla útoky dětských sebevražedných atentátníků a brutální masakry prováděné uskupením Boko Haram. Velká většina z 276 školaček unesených loni v Čiboku se stále pohřešuje. Přesto se během této doby, navzdory těmto hrůzám, Nigérii podařilo dosáhnout opravdu pozoruhodného výkonu: celý rok uběhl bez jediného nového případu dětské přenosné obrny.

Pro Nigérii a všechny její partnery ve snaze vymýtit tuto chorobu je to vynikající úspěch. Před necelými 30 lety obrna sužovala 125 zemí a způsobovala ochrnutí tisíce dětí denně. Doposud existovaly už jen tři země, kde se virus stále považoval za endemický: Afghánistán, Pákistán a Nigérie. Zdravotníci čekají tři roky, než zemi prohlásí za zbavenou obrny, ale roční milník vzbuzuje naděje, že poslední případ přenosné obrny v Nigérii – a v celé Africe – je za námi.

Kromě náročného logistického úkolu dostat se v nejlidnatější zemi Afriky ke každému dítěti musela nigerijská kampaň usilující o vykořenění obrny překonávat bezpečnostní nástrahy, odpor náboženských fundamentalistů a rozbujelou korupci. Skutečnost, že zemi tak zatížené problémy jako Nigérie se podařil takový počin je důvodem k oslavě a optimismu, nejen v boji proti obrně, ale v globálních zdravotnických snahách obecně. Nigerijský úspěch ukazuje, že zázraky moderního lékařství lze vnést do světa dětí, které jsou nejvíce přehlížené a nejhůře dostupné.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/2te31Mncs