Ukrajina proti supům

OXFORD – Vedle všech svých ostatních problémů není Ukrajina schopna splácet dluhy věřitelům. Země potřebuje více peněz, seriózní reformy a nový harmonogram splácení dluhu. I nejlépe míněnou snahu Mezinárodního měnového fondu, Spojených států a Evropské unie o dosažení tohoto cíle však budou mařit investiční dohody, které samy vyvíjejí tlak na Ukrajinu a mnohé další rozvíjející se ekonomiky. Ukrajina by tak nakonec mohla čelit sérii složitých a nákladných právních sporů.

Mazaní advokáti věřitelů v posledních letech tvrdí, že investiční dohody poskytují držitelům dluhopisů stejná práva jako přímým zahraničním investorům, a propašovávají případy suverénních dluhů k mezinárodním arbitrážním řízením, kdykoliv objeví investiční dohodu obsahující široce pojaté a nekonkrétně formulované definice. Nedávné zkušenosti Argentiny, Řecka a Kypru dokládají, jaký „zpětný ráz“ může vyvolat restrukturalizace suverénního dluhu.

Prvním takovým případem byl spor Abaclat a další versus Argentinská republika, který vypukl v roce 2008. Tisíce italských držitelů dluhopisů odmítly argentinský návrh na restrukturalizaci dluhu, když úspěšně tvrdily, že investiční dohoda mezi Itálií a Argentinou jim dává právo žádat o odškodnění prostřednictvím arbitráže mezi investory a státem.

https://prosyn.org/ngQNR9kcs