Globalizovat Fed

OXFORD – Měly by se Spojené státy trápit tím, jestli jejich měnová politika vyvolává v rozvíjejících a rozvojových zemích (RRZ) rozvrat? Této otázce čelila americká centrální banka (Fed), když vrcholil její program kvantitativního uvolňování a její měsíční nákupy dlouhodobých aktiv vyháněly investory lačnící po výnosech právě do těchto zemí, což vyvolávalo zpevňování tamních měn a růst cen aktiv. Naléhavá otázka je to i dnes, kdy Fed své nákupy zeštíhluje, čímž způsobuje obrat kapitálových toků a ponechává RRZ na holičkách.

Oproti názoru, jemuž zřejmě věří většina pozorovatelů, se odpovědi nedobereme analýzou mandátu americké centrální banky ani debatou o dosavadním výkonu tvůrců politik rozvojových zemí. Otázka se spíš týká toho, zda a jak chtějí USA vést globální hospodářství. Chtějí-li USA zachovat otevřený, stabilní globální finanční řád, nemohou si dovolit současný rozvrat na rozvíjejících se trzích ignorovat.

Od doby, kdy se loni začalo hovořit o „taperingu,“ narůstající počet RRZ se dostává pod tlak: jejich měny devalvují, kapitál prchá a tamním centrálním bankám zůstává nevyhnutelný úkol zasahovat proti zpomalování domácího růstu a zároveň udržet externí stabilitu. Rašící zotavení vyspělých ekonomik, zdá se, vyvolává širokou nestabilitu, od Argentiny přes Turecko až po Indii.

https://prosyn.org/MIUG1vccs