gruenwald1_GettyImages_environmental growth Getty Images

Gra na Rzecz Zielonego Wzrostu

NOWY JORK – Badania nad wzrostem gospodarczym mają długą historię, ale niedawne wprowadzenie do debaty kwestii zrównoważonego rozwoju spowodowało konieczną i spóźnioną zmianę w tej dziedzinie. W szczególności raport na temat ekonomii bioróżnorodności, zlecony przez rząd Wielkiej Brytanii i prowadzony przez ParthaDasgupta z Uniwersytetu Cambridge, przedstawia tektoniczną zmianę w myśleniu, a nie tylko logiczne rozszerzenie poprzednich modeli wzrostu. Chociaż może to być dla niektórych niepokojące, stanowi to doskonałą okazję do wykorzystania mocy danych i analiz, aby skierować wzrost i finanse na bardziej zrównoważoną ścieżkę.

Nowa ekonomia wzrostu nie traktuje już środowiska jako elementu zewnętrznego w stosunku do gospodarki. Gospodarka jest raczej osadzona w środowisku i może prosperować i rozwijać się w sposób zrównoważony tylko wtedy, gdy mądrze zarządzamy przyrodą. Chociaż możliwa jest pewna „eksploatacja” środowiska, istnieje punkt krytyczny, po przekroczeniu którego już się nie odrodzi.

Pojawia się zatem nowa podstawa myślenia o wzroście. Co większe nie jest lepsze; w dzisiejszych czasach to, co jest zrównoważone jest lepsze. Poprzednie modele wzrostu uważały akumulację kapitału ludzkiego i fizycznego – poprzez edukację i szkolenia oraz inwestycje w zakłady, sprzęt i infrastrukturę – za dobrą, ponieważ przyczyniało się to do rozwoju gospodarki. Połączenie tych czynników w bardziej efektywny sposób poprzez innowacje technologiczne zostało uznane za korzystne z tego samego powodu. Problem polegał na tym, że modele te nigdy wprost nie uwzględniały środowiska ani kapitału naturalnego.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/aQRaZsmpl