Paul Lachine

Nová pravidla pro horké peníze

NEW YORK – Kapitálové toky do ekonomik rozvíjejících se trhů jsou už desítky let na houpačce vzestup-propad. V uplynulém roce svět zažil další boom, jenž se projevil přílivovou vlnou kapitálu, portfoliových vstupů a investic s pevnými příjmy, která zaplavila země rozvíjejících se trhů, u nichž se má za to, že jejich makroekonomické, politické a finanční fundamenty jsou pevné.

Takové přílivy částečně motivují krátkodobé cyklické faktory (odlišnosti v úrokových mírách a val likvidity pronásledující výnosnější aktiva, jelikož nulové sazby centrálních bank a další kvantitativní uvolňování omezují příležitosti v hlemýždích vyspělých ekonomikách). Svou roli tu ale hrají i dlouhodobější, letité faktory. K těm patří dlouhodobé růstové odlišnosti rozvíjejících se zemí oproti vyspělým ekonomikám, větší ochota investorů k diverzifikaci mimo své domácí trhy a očekávání dlouhodobého nominálního i reálného zhodnocování měn rozvíjejících se trhů.

Nejkritičtější otázka politik na rozvíjejících se trzích dnes vzhledem k tomu všemu tkví v tom, jak reagovat na přílivy, které nevyhnutelně zvyšují tamní směnné kurzy a ohrožují exportem tažený růst.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/p05H9Yh/cs;