Nová pravidla pro novou ekonomiku

Hospodářský pokrok není jen o trzích a technologických novinkách. Se změnou struktury ekonomiky se musí měnit i vládní politika, jinak se hospodářský rozvoj zastaví.

Vezměme například anglickou zemědělskou revoluci z konce 16. století, jež byla nezbytným předpokladem revoluce průmyslové, která následovala. Pozemkové hnutí odstranilo služebnost k půdě a majitelům půdy dovolilo (za cenu obrovského strádání, jak víme) experimentovat s novými, produktivnějšími metodami. Kdyby se instituce a zákony nezměnily, nemohlo by k této ekonomické transformaci vůbec dojít.

Anebo Spojené státy na konci 19. století - "vysoká pec, kde se kalí budoucnost", jak je nazval Leon Trocký. Masová produkce, velké korporace, trh o velikosti kontinentu a elektrická energie - nic z toho by se nestalo, nebýt institucionálních a právních změn, jež se staly základem ekonomické transformace. Federální právo dostalo přednost před právními předpisy jednotlivých států, což zemi přeměnilo v jeden velký jednotný trh. Bez nového právního řádu by samozřejmě neexistovaly ani společnosti s ručením omezeným, nezbytné u nákladnějších druhů podnikání, které vyžadují vysoký kapitál. Antimonopolní zákony pak dbaly na to, aby velké korporace nedosahovaly úspor z velkého objemu produkce za cenu likvidace konkurence.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/3wp184ics