Development financing Florian F./Flickr

Nový model financování rozvoje

WASHINGTON, DC – Úspěch Číny při zakládání Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB) se všeobecně považuje za diplomatické fiasko Spojených států. Ač USA své spojence od vstupu do AIIB zrazovaly, byla administrativa prezidenta Baracka Obamy svědkem toho, jak k AIIB přistoupila řada západoevropských zemí v čele s Velkou Británií, následovaných Austrálií a Jižní Koreou.

Ještě horší je, že se Obamova administrativa ocitla v situaci, kdy se snažila zablokovat čínské úsilí o vytvoření regionální finanční instituce poté, co samotné USA nedokázaly splnit sliby, že Číně a dalším předním rozvíjejícím se ekonomikám přiznají větší slovo ve správě Mezinárodního měnového fondu. Obamova vláda přiměla evropské země, aby kývly na slabší zastoupení v radě MMF a zvýšení hlasovacího podílu Číny z 3,65 % na 6,07 %, jenže pak si nedokázala získat podporu v Kongresu USA. Obama se opět ocitl v zahraničněpolitickém patu kvůli domácí politické paralýze.

Z geopolitického hlediska je čínská iniciativa směřující k AIIB odvážným a úspěšným tahem v dění, které expert Centra pro novou americkou bezpečnost Ely Ratner popisuje jako „institucionální konkurenční boj o globální řízení, který teď oficiálně začal“. Čína bude v AIIB ovládat polovinu hlasovacích podílů, zpočátku kapitalizovaných miliardou dolarů. Pokud západní vítězové druhé světové války nedokážou aktualizovat pravidla a instituce, o něž se opírá poválečný mezinárodní řád, ocitnou se ve světě s několika soupeřícími regionálními řády, ba se souboji mezi mnohostrannými institucemi.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YvmA0fS/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.