Margaret Scott

Překvapivá houževnatost Nové Evropy

KYJEV – Je tomu dva roky, co se zdálo, že pět z deseti nových východoevropských členů Evropské unie – tři pobaltské státy, Maďarsko a Rumunsko – zpustoší globální finanční krize. Na obzoru byly sociální nepokoje, obří devalvace a populistické protesty.

A pak nic. Dnes se všem těmto zemím vrací dobré finanční zdraví a hospodářský růst bez výraznějších poruch. Ani jedna z nich nezměnila režim měnového kurzu. Stará Evropa by se z nevýslovného úspěchu Nové Evropy měla poučit.

Příčinou východoevropské finanční krize byl běžný cyklus vzestup-propad. Východoevropské země přilákaly rozsáhlé mezinárodní kapitálové toky, vlivem uvolněné globální měnové politiky a příznivých obchodních podmínek. Nakonec už krátkodobých bankovních půjček bylo přespříliš a využívaly se k financování rozhazovačných investic do nemovitostí a spotřeby, takže se uchytila inflace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FuqMIwh/cs;