Woman in distress

Jak si správně poradit s úzkostí

NEW YORK – Když chtějí vědci vyhodnotit účinnost nových terapií proti úzkosti, je tradičním přístupem zkoumání, jak se v nepříjemných nebo stresujících podmínkách chovají krysy či myši. Hlodavci se vyhýbají osvětleným a otevřeným prostorům, kde by se v divoké přírodě mohli stát snadnou kořistí. Jejich přirozenou tendencí v testovacím aparátu je tedy hledání míst, která jsou špatně osvětlená nebo se nacházejí blízko zdí. Čím delší čas stráví zvíře s testovanou medikací v místech, kde není chráněné, tím se lék proti úzkosti pokládá za účinnější.

Léky vyvinuté na základě tohoto přístupu však ve skutečnosti pocit úzkosti u lidí příliš dobře nesnižují. Pacienti ani jejich terapeuti nepovažují dostupné možnosti – včetně benzodiazepinů typu valia a selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, jako jsou prozac či zoloft – za adekvátní léčbu úzkosti. Po desetiletích výzkumu vyvěšují některé velké farmaceutické společnosti bílou vlajku a omezují úsilí o vývoj nových léků proti úzkosti.

Rezignovat na léčbu takzvaných úzkostných poruch, které zahrnují rozličné problémy související se strachem i úzkostí, si však nemůžeme dovolit. Pocity strachu se dostavují, když se možný zdroj újmy nachází v blízkosti nebo se pravděpodobně objeví, zatímco pocity úzkosti obvykle souvisejí s možností újmy v budoucnu. Globálně činí celoživotní prevalence úzkostných poruch asi 15% a náklady pro společnost jsou enormní. Koncem 90. let se odhadovalo, že celková ekonomická zátěž úzkosti přesahuje 40 miliard dolarů. Tyto náklady jsou s největší pravděpodobností ještě podstatně vyšší, protože řada úzkostných poruch není nikdy diagnostikována.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3iFWQ3W/cs;