0

Nové aliance pro nové století

V roce 1970 jsem v delegaci zastupující Spojené státy na pohřbu prezidenta Gamála Abdala Násira cestoval do Egypta. Egypt byl tehdy v úzkém sepjetí se Sovětským svazem. Když jsme přijeli do Káhiry, zdálo se, že všude, kam se člověk podívá, najde doklad sovětské přítomnosti – sovětské tanky, rakety i vojska.

Během návštěvy jsme měli sjednanou schůzku s Anvarem Sadatem. Nikdo v naší delegaci si nebyl jistý, co máme očekávat, vzhledem k tehdejším napjatým vztahům mezi oběma zeměmi. K našemu překvapení nám Sadat řekl, že k USA chová úctu. Důvod? Jako mladý vojenský důstojník naši zemi navštívil a byl to pro něj skvělý zážitek.

A opravdu, během dvou let od převzetí moci Sadat vyhnal Sověty z Egypta a začal budovat přátelství s USA, které se od té doby navzdory potížím a pravidelným neshodám osvědčuje jako důležité a přínosné.

Význam těchto meziarmádních vztahů zmiňuji proto, že USA v tomto novém století procházejí významnou transformací vojenských uspořádání a partnerství po celém světě – jde o nezbytné změny na základě nových skutečností a nových hrozeb, které se od konce studené války objevily.