Two men in Mexico at sunset.

Zanedbávané nemoci lidí na okraji společnosti

WASHINGTON, DC – Když papež František navštívil v září Spojené státy, přednesl před americkým Kongresem a před Valným shromážděním Organizace spojených národů historické projevy. V návaznosti na myšlenky obsažené v jeho encyklice Laudato Si’zdůraznil František zodpovědnost mezinárodního společenství reagovat na lidské utrpení, s nímž se potýkají uprchlíci a lidé žijící v extrémní chudobě, a vyzval ke globální solidaritě s cílem překonat sociální vyloučení a nerovnost.

Papežovy výzvy by nás měly přimět k tomu, abychom upřeli pozornost ke všem aspektům lidského utrpení, ale zejména k těm, které se týkají lidí stojících na samém okraji společnosti. Jedním z těchto aspektů jsou zanedbávané tropické nemoci (NTD). Tato skupina parazitických a s nimi souvisejících infekcí – včetně lymfatické filariózy (neboli elefantiázy), střevních parazitů a schistosomózy – je prokletím chudoby. Zmíněná onemocnění postihují přibližně 1,4 miliardy lidí ročně včetně 500 milionů dětí, způsobují nepopsatelnou bolest a utrpení a vzhledem ke ztrátě produktivity přispívají ke spirále chudoby.

Mezinárodní společenství učinilo v posledních deseti letech v boji proti NTD důležitý pokrok. Díky velkorysosti významných farmaceutických společností, které bezplatně poskytují léčiva, se například podařilo rozšířit léčebné programy.

https://prosyn.org/P0hhEaccs