NATO po Istanbulu

Minulý týden se šéfové států a vlád 26 členských zemí NATO sešli v Istanbulu u příležitosti významného summitu aliance. Symbolika města, které je mostem mezi dvěma světadíly, byla obzvláště příhodná. V Istanbulu jsme nejen posílili životně důležité transatlantické spojení mezi oběma břehy Atlantiku, ale také jsme vybudovali mosty spolupráce směrem k dalším oblastem. Po neshodách ohledně Iráku demonstroval summit nový impulz v transatlantické bezpečnostní spolupráci a posílil roli NATO jakožto jejího významného nástroje. Klíčová rozhodnutí, která jsme na summitu přijali, to dávají zřetelně najevo.

Za prvé Afghánistán. V Istanbulu NATO rozhodlo o rozšíření své stabilizující přítomnosti v Afghánistánu. Zvýšíme počet provinčních rekonstrukčních týmů, abychom podpořili rozšíření autority centrální vlády a usnadnili rozvoj a obnovu. Kromě toho poskytneme zvýšenou podporu blížícím se volbám, které jsou klíčové pro zajištění dlouhodobého míru a stability, jakož i pro zajištění, aby země již nikdy nebyla bezpečným útočištěm teroristů.

Za druhé Irák. Na žádost premiéra Ajáda Alávího se NATO rozhodlo nabídnout pomoc při výcviku iráckých bezpečnostních sil. Kromě naší pokračující podpory Polska při jeho vedení mnohonárodnostní divize v Iráku bude nyní NATO hrát významnou roli také při pomoci Iráku. Skutečnost, že toto rozhodnutí bylo přijato ve spojení s předáním moci nové irácké vládě, pouze podtrhlo jeho význam. Spojenci jednoznačně deklarovali, že stabilní Irák je v jejich společném zájmu a že se NATO podílí na jeho vytváření. Výcvik je pro stabilitu Iráku klíčovou oblastí a NATO se zde může podělit o cenné zkušenosti a znalosti.

https://prosyn.org/S0O57WOcs