Heavily Polluted Air of Birmingham Wikimedia Commons

Uhlíkoví obři a klimatická spravedlnost

BONN – Průlomová studie zveřejněná loni v listopadu odhalila, že činnost pouhých devadesáti producentů uhlí, ropy, plynu a cementu – přezdívaných „uhlíkoví obři“ – vyústila v 63 % všech emisí CO2 od nástupu průmyslové revoluce.

Zpráva byla zveřejněna jen několik týdnů poté, co se oblastí kolem Taclobanu na Filipínách prohnal tajfun Haiyan (místně zvaný Yolanda). Při bezprecedentní rychlosti větru dosahující 315 kilometrů za hodinu bouře zabila 6300 lidí, čtyřem milionům dalších vzala domov a způsobila škody přesahující dvě miliardy dolarů.

Haiyan a jeho pustošení se staly bojovým pokřikem delegátů následné konference OSN o změně klimatu ve Varšavě. Zareagovali dohodou na zřízení mezinárodního mechanismu k řešení „ztrát a škod“ spojených se změnou klimatu, který se má uplatnit v zemích, jež se nedokážou přizpůsobit nejhorším účinkům globálního oteplování ani se před nimi chránit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/krvsUL8/cs;