0

Můj plán jak hodit bombu do koše

NEW YORK – Zkáza Hirošimy a Nagasaki v roce 1945 představovala konec i začátek. Závěr druhé světové války byl předzvěstí studené války a jejího vratkého míru založeného na hrozbě vzájemně zajištěné zhouby.

Dnes je svět v dalším zlomovém okamžiku. Domněnka, že jaderné zbraně jsou pro zachování míru nezbytné, se drolí. Globální agenda si znovu osvojuje odzbrojení – a ani trochu předčasně. Brzy se objeví vlna nových mezinárodních iniciativ usilujících o pokrok v této agendě.

Konec studené války, od něhož letos na podzim uběhne už dvacet let, měl podle očekávání přinést mírovou dividendu. Namísto toho stále čelíme vážným jaderným hrozbám. Některé pramení z houževnatosti více než 20 tisíc jaderných zbraní a z nakažlivé doktríny jaderného odstrašování. Další se týkají jaderných zkoušek – v období po skončení studené války jich proběhlo přes deset a problém ještě zhoršuje neustálé testování raket dlouhého doletu. Ještě další plynou z obav, že o získání bomby možná usilují další země, nebo dokonce teroristé.

Desítky let jsme byli přesvědčeni, že jako prevence použití jaderných zbraní postačí jejich děsivé účinky. Supervelmoci se přirovnávaly ke dvojici znesvářených škorpionů, kteří vědí, že zaútočit jako první by bylo sebevražedné. Dnešní rozrůstající se hnízdo škorpionů ale znamená, že v bezpečí není nikdo. Prezidenti Ruské federace a Spojených států, zemí vlastnících největší jaderné arzenály, si to uvědomují. Vyslovili souhlas s cílem světa zbaveného jaderných zbraní, naposledy během svého moskevského setkání, a usilují o nové snižování jejich stavů.