gambetta2_Jonathan RaaNurPhoto via Getty Images_hijab Jonathan RaaNurPhoto via Getty Images

Svoboda v šátku

TURÍN/LONDÝN – Nejnovější spor kolem hidžábu, tedy šátku, který nosí muslimské ženy, se rozhořel na konci října. Jeho spouštěcím mechanismem se paradoxně stala antidiskriminační kampaň, s níž přišla Rada Evropy.

Rada zveřejnila na svých sociálních kanálech krátké video skládající se z řady snímků rozdělených na polovinu. Na jedné straně vystupuje žena v hidžábu a na druhé táž žena bez zahalené hlavy. Na konci videa se objeví text: „Krása je v rozmanitosti, stejně jako je svoboda v hidžábu,“ po němž následují hashtagy #celebratediversity a #JOYinHIJAB.

Video způsobilo ve Francii poprask a deník Financial Times citoval výrok vládního mluvčího Gabriela Attala, podle něhož bychom si „neměli plést náboženskou svobodu s faktickou propagací náboženského symbolu“. Attal označil nošení hidžábu za „identitářský“ postoj „odporující svobodě svědomí, kterou Francie podporuje“. Francouzská ministryně mládeže a tělovýchovy Sarah El Haïryová se rázně postavila proti videu a připsala si zásluhy za to, že se ho Rada Evropy rozhodla stáhnout. K hlasům kritizujícím kampaň se připojili také pravicoví politici jako Marine le Penová a Michel Barnier i prominentní televizní publicisté.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/fWxgCsRcs