0

Mušarafův návrat?

LÁHAUR – Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se rozhodl pro návrat do pákistánské politiky, byť do samotného Pákistánu zatím nikoliv. Své rozhodnutí oznámil v londýnském Národním liberálním klubu, který v devatenáctém století založil William Gladstone spolu s dalšími oddanými stoupenci britské parlamentní tradice.

Volba místa byla samozřejmě plná ironie. Mušaraf rozhodně nedodržoval gladstoneovskou tradici, když byl od října 1999 do srpna 2008 téměř devět let v prezidentském úřadu. Dokonce to sám přiznal v projevu k zahájení činnosti své strany, Všepákistánské muslimské ligy, z bezpečné vzdálenosti několika tisíc kilometrů od stále rozbouřenějšího Pákistánu.

Ačkoliv Mušaraf své „chyby“ dále nerozváděl, narážka byla zřejmá: šlo o jeho impulzivní rozhodnutí odvolat hlavního soudce Nejvyššího soudu Iftichara Čaudhryho v březnu 2007. Soudce se tehdy odmítl nechat řídit prezidentem a armádou při rozhodování o důležitých ústavních otázkách včetně Mušarafova práva ucházet se o prezidentský úřad v uniformě.

Druhá „chyba“ přišla v listopadu téhož roku, kdy Mušarafova vláda nedokázala udržet na uzdě impozantní hnutí občanské neposlušnosti vedené právnickou komunitou, která na vládu naléhala, aby navrátila Čaudhryho do funkce. A když se Čaudhry na základě rozhodnutí jeho vlastního soudu do funkce vrátil, Mušaraf – opět z náhlého popudu – vyhlásil v zemi výjimečný stav. Čaudhry byl znovu vyhozen, což tentokrát vyvolalo rozsáhlejší otřes v již tak otřeseném soudnictví. Vláda odvolala celý Nejvyšší soud složený z relativně nezávislých soudců a na jejich místa dosadila „důvěryhodnější“ skupinu.