Mušarafův návrat?

LÁHAUR – Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se rozhodl pro návrat do pákistánské politiky, byť do samotného Pákistánu zatím nikoliv. Své rozhodnutí oznámil v londýnském Národním liberálním klubu, který v devatenáctém století založil William Gladstone spolu s dalšími oddanými stoupenci britské parlamentní tradice.

Volba místa byla samozřejmě plná ironie. Mušaraf rozhodně nedodržoval gladstoneovskou tradici, když byl od října 1999 do srpna 2008 téměř devět let v prezidentském úřadu. Dokonce to sám přiznal v projevu k zahájení činnosti své strany, Všepákistánské muslimské ligy, z bezpečné vzdálenosti několika tisíc kilometrů od stále rozbouřenějšího Pákistánu.

Ačkoliv Mušaraf své „chyby“ dále nerozváděl, narážka byla zřejmá: šlo o jeho impulzivní rozhodnutí odvolat hlavního soudce Nejvyššího soudu Iftichara Čaudhryho v březnu 2007. Soudce se tehdy odmítl nechat řídit prezidentem a armádou při rozhodování o důležitých ústavních otázkách včetně Mušarafova práva ucházet se o prezidentský úřad v uniformě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fVy0p3t/cs;