0

Mušaraf a džihádový byznys

Generál Parvíz Mušaraf bude Pákistánu vládnout nejméně dalších pět let. Ne proto, že by chtěl, ale proto, že, jak říká, nikdo jiný než on nedokáže Pákistán reformovat.

Generál Mušaraf je za posledních padesát let třetím pákistánským generálem, který se dostal k moci díky vlastnímu reformnímu programu. Spojené státy a jejich spojenci pokaždé kývli na souhlas. Ale Mušaraf není Gorbačov ani Kamal Atatürk, kteří svým zemím předepsali reformu proto, že si uvědomovali hnilobu, která jejich národ ničí.

Všechny Mušarafovy pokusy o reformu jsou výsledkem mezinárodního nátlaku. Pokaždé to byly reformy neslané nemastné, jež se ze zásady vyhýbaly těm strukturálním změnám, které Pákistán potřebuje, aby se vymanil se své nekonečné a zhoršující se krize.

Vzhledem ke klesající popularitě generála Mušarafa roste obava, zda politicky přežije. Je ale nepravděpodobné, že proti němu povstane obyvatelstvo. Společnost, které všechny iluze vzaly předchozí kleptokratické režimy Bénazír Bhuttové a Nawáze Sarífa, je celkově příliš zoufalá a rozpolcená, aby se dokázala vzchopit a jít protestovat do ulic.