Trump with national security advisor Flynn Jim Watson/Getty Images

Naučme se mít rádi multipolární svět

NEW YORK – Americká zahraniční politika stojí na křižovatce. Spojené státy jsou už od svého vzniku v roce 1789 expanzivní mocností. V devatenáctém století si bitvami razily cestu napříč Severní Amerikou a v druhé polovině století dvacátého získaly celosvětovou nadvládu. Dnes však kvůli vzestupu Číny, dynamice Indie, prudce rostoucímu počtu obyvatel a hospodářskému vzedmutí v Africe, odmítavosti Ruska podrobit se americké vůli, vlastní neschopnosti kontrolovat vývoj událostí na Blízkém východě a odhodlání Latinské Ameriky vymanit se z faktické americké hegemonie narazila americká moc na hranice svých možností.

Jednou z možných cest pro USA je globální spolupráce. Druhou je výtrysk militarismu v reakci na zhrzené ambice. Budoucnost USA i celého světa závisí na této volbě.

Globální spolupráce je dvojnásob důležitá. Jedině kooperace může přinést mír a únik před zbytečnými, nebezpečnými a v konečném důsledku i hospodářsky zničujícími novými závody ve zbrojení, tentokrát včetně kybernetických i kosmických zbraní a jaderných zbraní příští generace. A jedině kooperace dokáže lidstvu umožnit, aby se postavilo čelem k naléhavým celoplanetárním problémům včetně destrukce biodiverzity, otravy oceánů a veškerých hrozeb, které globální oteplování představuje pro celosvětovou nabídku potravin, rozsáhlá vyprahlá území a hustě osídlené pobřežní regiony.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xj7JXpY/cs;