0

Otrávené léky farmaceutického průmyslu

BOSTON – Člověk nemusí strávit celý život v sektoru globálního zdravotnictví, aby chápal, že nevyhovující nebo padělané léky představují vážné riziko pro veřejné zdraví. Tyto podvodné produkty infiltrovaly farmaceutické nabídkové řetězce od Ázerbájdžánu po Zambii a ničí nejslibnější programy kontroly, řízení a mýcení smrtelných onemocnění. Přesto se pro zastavení této trestné činností dělá jen málo.

Vyrostl jsem v Pákistánu a uvědomoval jsem si, jak je pro moji matku stejně jako pro každého vzdělaného rodiče důležité vědět, kterým lékům a lékárnám lze věřit. Od té doby se toho příliš nezměnilo. Místní lékárníci od Láhauru po Lusaku dál prodávají širokou paletu značek téhož léku za různé ceny a majitelé prodejen jsou vyzýváni, aby otevřeně sdělovali zákazníkům svůj názor na jejich přednosti a nedostatky.

Problém je bohužel mnohem hlubší než jen pár špatných léků prodávaných v lékárně na nároží. Ročně se prodají nevyhovující léky v celkové hodnotě zhruba 75 miliard dolarů, které celosvětově způsobí odhadem 100 000 úmrtí a mnoho dalších lidí kvůli nim vážně onemocní. Obchod s méně kvalitními léky zároveň podkopává křehké systémy veřejného zdravotnictví v chudých zemích. Kromě toho, že zabíjejí spotřebitele, mohou se účinky špatných léků přenášet z rodiče na dítě, a dokonce vytvářet nové rezistentní kmeny nemocí, které ohrožují nás všechny.

Přesto se boj proti nevyhovujícím lékům nikdy nebral tak vážně jako jiné globální zdravotnické krize, jako jsou malárie, HIV či úmrtnost matek a novorozenců. Možná je to tím, že tento problém nemá očividné řešení.